Światowy dzień wzroku

Ponad 80% informacji z otaczającego nas świata odbieramy za pomocą naszego wzroku.

Wzrok to źródło cudownych doznań. Dzięki niemu możemy cieszyć się pięknem natury, podziwiać kolory, dzieła sztuki, ptaki, zachody słońca…- ma on ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. Nic więc dziwnego, że tegoroczny Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day), który obchodzimy 12 października, przebiega pod hasłem „Make vision count” co oznacza mniej więcej „Sprawmy aby widzenie miało znaczenie”.

Około 80% uszkodzeń wzroku można uniknąć, a wystarczy tylko obserwować swoich najbliższych i kontrolować swoje widzenie przynajmniej raz na dwa lata. Światowy Dzień Wzroku to czas, w którym wielu specjalistów zajmujących się ochroną wzroku, zachęca do wzięcia udziału w ogólnopolskich przesiewowych badaniach wzroku organizowanych w swoich gabinetach.

Przesiewowe badania wzroku, to badania mające na celu wykrycie ewentualnych dysfunkcji układu wzrokowego. W głównej mierze dedykowane są osobą, które nigdy lub o dawna nie miał badanego wzroku, a chcą upewnić się, że z ich oczami jest wszystko w porządku.